Dodany: 2010-09-10 08:50:02

Czym są sztukaterieTrendy związane z różnymi stylami niejednokrotnie wracają. Ostatni w budownictwie i architektusze coraz częściej spotylkana jest sztukateria. Czym jest sztukateria? Sztukateria to ogólna nazwa różnorodnych elementów dekoracyjnych.

 

Przeważnie wykonywane są one z gipsu. Stosowanie sztukaterii było popularne już w starożytności. Jednak to barok i renesans upowszechniły ten element dekoracyjny. Dziś sztukaterie ponownie fascynują ludzi. Na kamienicach spotkać można odrestaurowane sztukaterie. Niejednokrotnie są one wkomponowane w nowoczesne budownictwo. Wydawać by się mogło, że sztukaterei nie do końca pasują do nowoczesnych wnętrz i budynków. Jednak dobrze zaprojetowane i wykonane mogą być naprawdę niepowtarzalnym elementem ozdobnym.

 

Ogólnie sztukaterie dzielimy na zewnętrzne i wewnętrzne. Do sztukaterii zewnętrznych zalicza się profile elewacyjne, gzymsy, inne zewnętrzne detale architektoniczne. Do sztukaterii wewnętrznych zalicza się dekory wewnętrzne, rozety, fasety ozdobne, kasetony sufitowe, płaskorzeźby, nisze, konsole, portale kominkowe.

Dodaj nowy komentarz do artykułu Czym są sztukaterie
Nick: